Portmarnock Cross Country Event  October 2017

Comhghairdeas to all of our athletes after a great performance at the Cross Country Championships in Portmarnock on 12th October 2017.

The under 11s came in 3rd place, the under 12s came in 1st place and the under 13s came in 3rd and 1st place!

Individual winners who brought home plaques were U13 ladies –

1st Place Alison Garvey

2nd Place Aoibhe Smyth

3rd Place Síomha Magee

Every single girl completed their race and contributed to the great results. Maith sibh to all the girls who represented our school on the day, listed below. Bhí sibh go h-iontach!

Let’s keep up the great running!

4th Class

Ms. Furness

1.      Eva Magner

2.      Aideen Brunicardi

3.      Catherine Rose O’Doherty

4.      Orla Hanratty

5.      Ivana Jewtushenko

6.      Connie Keating

Ms. Mc Carthy

1.      Eve O’Grady

2.      Hannah Mc Carrick

3.      Megan Sullivan

4.      Cara Mulligan

5.      Lily Strode

6.      Hazel Power

Ms. Duffy

1.      Ava Burton

2.      Olivia Davey

3.      Ellen Brazel

4.      Aoife Boyhan

5.      Alanna Campbell

6.      Pippa Clancy

 

 

5th Class

Mrs. Daly

1.      Marina Mc Mahon

2.      Clíona Walsh

3.      Christina O’Brien

4.      Líle Tracey

5.      Kate Quigley

6.      Heather Rothwell

 

Ms. Finn

1.      Aimee Dundon

2.      Aoife Cosgrave

3.      Mia Canavan

4.      Ella Foley

5.      Sarah Courtney

6.      Abbie Corcoran

Ms. Carey

1.      Liv Foley

2.      Faye Morrissey

3.      Lily-May Connaty

4.      Maeve Moran

5.      Mischa Mulvaney

6.      Olivia Hogan

 

6th Class

Ms. Carroll

1.      Anna Duffy

2.      Robyn Confrey

3.      Effie Clancy

4.      Anna-Lise Bryans

5.      Orlaith Hickey

6.      Méabh Geary

Ms. Brodie

1.      Aoibhe Smyth

2.      Róisín O’Neill

3.      Aoife Quigley

4.      Alice Walsh

5.      Áine Mulligan

6.      Eden McKeown

 

Ms. O’Connell

1.      Alison Garvey

2.      Síomha Magee

3.      Grace Meikle

4.      Fearne Morrisey

5.      Rebecca Kavanagh

6.      Bláthnait Keogh

 

 

Team Winners:

U11: 3rd Place – 4th Class Teams

U12: 1st Place – Ms Finn’s Class

U13: 1st PlaceMs. Brodie’s Class

3rd Place – Ms. O’Connell’s Class

 

Individual Winners: 1st Place: Alison Garvey

2nd Place: Aoibhe Smyth

3rd Place: Síomha Magee